Ztratila jsem se a zase našla

Ztratila jsem se a zase našla

Ve škole mě učili, že Sahara je nejsušší místo na zemi. Nic tam neroste. Všude písek a vedro. Člověk tam může umřít žízní. Rozhodla jsem se, zjistit na vlastní kůži, co je na tom všem pravdy a jak se na takovém místě bydlí.

Jaká je vlastně Sahara doopravdy?

Sahara je taneční parket plný písku

Místo, kde je písek hladší než hedvábí a jemnější než mouka.  Jak se ráno vyspala moje hlava, tak se moje nohy bořily. Jakým myšlenkám jsem dávala pozornost, tak tančily moje nohy naboso, v sandálech nebo pohorkách. Buď jsem se propadala hluboko do písku, nebo našlapovala lehce jako gazela.  Každým krokem se přesypával písek kolem mě i uvnitř mě.

Sahara je oceán radosti

O Sahaře se vypráví, že zde můžete umřít žízní. Já se topila ve třech doušcích vody v místě, kde voda je vzácnost. Nekonečné trápení bez vzduchu do plic. Deset sekund a smrt v očích.  Krásná zkušenost, která mě naučila, pokud chci dýchat, musím nejdříve vydechnout. Zákon, který platí ve všem. Pokud chci cítit klid, musím nejdříve vydechnout stres. Pokud se chci cítit v prostoru dobře, musím vyházet nepotřebné.  Pokud chci cítit lehkost, tak nejdřív třeba vydechnout tíhu. Sahara pro mne byla také oceánem, kde jsem chodila po dně mořském a nacházela mušle několik tisíc let staré. Sahara není jen písek, ale moře času ukryté v písku.

Sahara je místo plné života

Pozorovat místní tvory byl zážitek. Sledovat chůzi skarabea neboli vrubouna posvátného byl koncert, brouka uctívaného už v dávných dobách jako symbol slunečního cyklu. Dívat se na každodenní šplhání malého tvora na dunu, která pro něj není velkým kopcem, ale naopak místem s krásným výhledem. Šel bez řečí a někdy proti větru. Zažila jsem noční evakuaci, protože jsme jednu noc večer zůstali na místě plné štírů. Dokonce takového druhu, který má nejúčinnější jed ze všech štírů na světě. Tvor, který jedním kousnutím dokáže paralizovat tělo na celý den, tak jako někdy člověk jedovatým slovem. Sahara mě ukázala, že i zde žijí a zpívají ptáci. Je domovem ještěrek, které oblékají barvu kůže jako písek. Dokonce slunéčko sedmitečné přiletělo se zprávou, že Sahara je nejkrásnější místo, kde může roztáhnout svoje krovky.

Sahara je labužnická restaurace

Beduínské snídaně byly koncertem pro moje chuťové buňky. Čerstvý křupavý chleba zvaný Kobza pečený v popeli s pískem. Zelenina, olivový olej, čerstvé fíky, pomeranče, čočka a vždy všudypřítomná pálivá omáčka Harisa. Vypila jsem několik litrů vody a ochutnala pravý beduínský čaj – silný zelený plný cukru. Zalévá se na třikrát. Říká se o něm, že je trpký jako život, hořký jako láska a sladký jako smrt.

Sahara je nejkrásnější voňavá zahrada

Při mé návštěvě Sahara kvetla. Voněla jako Provence. Na nejsušším místě na zemi totiž rostou ty nejkrásnější kytky světa. Sahara voní a kvete. Není pravdou, že je suchá a bez života.

Sahara je místo protikladů

Sahara je teplo a zima, život a smrt, země a nebe. Přes den jsem chodila v tílku, večer v mikině a burnusu. Burnus je dlouhý plášť, který hřeje.

Sahara mě dostala. Svojí krásou, životem a vůní. Místo, kde ticho bolelo do uší. Prostor, kde jsem se ztratila a zase zašla. Pod jedním keřem ke mně přišla liška do snů a na vlastní oči viděla Malého Prince s červenou šálou. Oceán písku, kde jsem se přesypala, omládla a dokonce topila ve třech doušcích vody. Zažila tam nejkrásnější východy slunce, oblohy plné hvězd, které mě chtěly každou noc vidět.

Zanechala jsem otisk v písku a Sahara se otiskla do mne. Nemyla se 14 dní, spala na zemi s výhledem na hvězdy a cítila neskutečné štěstí.

Tato cesta byla každopádně jiná. Z jiných cest jsem si přivezla fotky, suvenýr a vzpomínku na exotická místa. Saharu jsem si přivezla v srdci. Přesypávám se pomalu a už na sebe nespěchám. Když někde vidím nepříjemné lidi, tak vím, že je to jen jejich bouře, která se potřebuje přesypat v emocích a slovech. Není to moje a poděkuji jim, že mi ukazují, jaká být nechci.

Velké poděkování patří mým průvodcům: Martinu Černohorskému, který mě povozil ve svém letadle času a Bohdaně Kabátové, díky které jsem poznala svého draka. Místnímu průvodci Ahmedovi, který uměl číst ve hvězdách, ale také skvělé partě lidí, protože bez nich by to byl úplně jiný příběh Sahary.  Děkuji

 

 

Další články...

Mám pro vás e-Book zdarma! Velká harmonická pětka

Provedu vás fascinujícími principy Feng Shui

Reference

Úklid hlavy

Zastavit se, byť jenom na pár minut, je při mém pracovním režimu téměř nemožné. Když mi tedy Olga nabídla, že budu moct hodinu bez ustání nic nedělat a neříkat, nemusela mě přemlouvat. Během jejího otevírání hlavy se moje hlava vylila jako váza. Před očima mi jely desítky příběhů, až jsem měl sem tam pocit, že nejsem vzhůru. A to nejenom kvůli myšlenkám. V několika momentech jsem jasně cítil tlak rukou na hlavě a až potom, co si Olga začala zahřívat dlaně o sebe jsem si uvědomil, že je tam dávno nemá. A takových snových situací plných sluchových a dotykových vjemů bylo mnohem více. Rozhodně to byla příjemně strávená hodina v jinak hektickém pracovním týdnu.

Tom Cortés
https://www.tomcortes.com/

(Ú)klid v hlavě

Na úklid hlavy prostě musíte jít vícekrát! Poprvé to bylo milé, příjemné, ale myslím, že bych po pár měsících na ten zážitek zapomněla. Dala jsem ovšem na radu a zkusila jít opakovaně a s každou další návštěvou byl prožitek nádhernější a nádhernější. Velice obtížně se popisuje, co se vlastně odehrává. Člověk má pocit, že se dohromady nic neděje a přitom je mu neskutečně krásně. Po čtvrté návštěvě jsem si sama pro sebe pokusila definovat svůj stav, v jakém jsem se v průběhu toho dění nacházela, a nenapadlo mě jiné slovo než Nirvána. Takhle si ji představuji – božský klid, pocit, že je vše v naprostém pořádku a ještě se o mě někdo s velice laskavýma rukama stará. Navíc se Olga na začátku pokaždé přeptá na záměr, se kterým budeme pracovat a ten tam nějak při práci “začaruje”. A světe div se – věci v životě se poté začnou skutečně hýbat zamýšleným směrem! Jediné, čeho se obávám, je, že si na této nádherné proceduře vytvořím absolutní závislost, protože takto blaženě se zřejmě lidé cítí na drogách…

Linda

Design podle Feng-šuej

Olga vám rozhodně nemluví do života, ani nic nenařizuje, jen položí pár nevinných otázek jako: Proč máte hned proti vchodovým dveřím tuhle robustní těžkou skříň? Proč je jídelní stůl zrovna na tomhle místě? Proč jste si do ložnice pověsili zrovna tenhle obraz? Proč tohle vlastně nevyhodíte? Opravdu to potřebujete?… A my jsme se nad těmi otázkami zamýšleli a odpovídali. A pak Olga odešla a my jsme s mužem začali přestavovat, vyhazovat, přetírat, čistit a věřte mi to nebo ne, tak jako se to hýbe v našem domě, tak se to hýbe i ve mně, takže až to dočistíme v domově i v lidech, kteří v něm bydlí, zase dám zpráva. Zatím je to fakt zábava:-)

 

Petra Kruntorádová

(Ú)klid v hlavě

Do úklidu v hlavě jsem šla hodně intuitivně. Vůbec jsem nevěděla, co čekat a po letech kineziologií a seminářů mě tato metoda HODNĚ překvapila. Dostala jsem plnou Olžinu pozornost a péči. Provedla mě velice jemným a důsledným procesem. Po skončení jsem se cítila radostná a plná optimismu. Zůstala ve mě víra, že se v životě děje vše, tak jak má. Děkuji

Pavla Vedralová
http://www.andeloptik.cz/

(Ú)klid v hlavě

Byl to zážitek který překonal i očekávání, které jsem si nevytvářel. Když jsem cítil, jak se mi skrz doteky na hlavě rozjíždělo v těle teplo a vnímání všeho. Přes doteky dlaní se uvolňoval celý svět ve mně a ladil sluch. Závěrem když se roztočil energetický vír okolo a v mé hlavě… Nádhera. A co teprve po otevření očí, jiný zrak, vše ostřejší a barevnější, jiný, vyladěný sluch, svobodnější mysl a lepší fantazie. Vlastně trochu jiný svět, teď si ho jen uchovat. Díky Honza

Jan Čadský

(Ú)klid v hlavě

Intenzívne, hlboké a transformačné. Tak som prežívala s Oli môj “úklid hlavy”. Vnímala som počas tejto doby obrazy, pocity a ďalšie vnemy, ktoré upevňovali môj pocit, že sa vážne vo mne “upratuje”. Oli je úžasným sprievodcom na tejto ceste a rozhodne “upratovaciu session” s ňou vrelo odporúčam.

Katarína Krejčovičová
https://www.olgabu.cz/sluzby/uklid-v-hlave-access-bars/

Design podle Feng Shui

První reakce na proměnu byla nedůvěra okolí – od majitele kancelářského prostoru tak i kolegů z firmy. Vyzbrojen nedávnou osobní zkušeností při zařizování domu jsem se ale těšil, jak se tmavý hranatý prostor podaří proměnit k lepšímu. Už po šesti týdnech mě kolegové začali říkat, jak se v kanceláři cítí dobře a majitel přiznal, že “takovou proměnu nečekal, protože to je fakt pecka.”

Petr Fodor, Founder at AppAgent

Petr Fodor, Founder at AppAgent
http://www.appagent.co/

Design podle Feng Shui

Spolupráci s Olgou vřele doporučuji! Její návrhy byly v duchu “Tak přesně něco takového jsem chtěla, jen jsem nevěděla jak to říct”. Olga s námi trpělivě ladila detaily, které byly už jen o tom, jestli bude výsledná realizace na 100%, nebo 110%. Hlavně nám otevřela oči ve vnímání prostoru pro bydlení a z jejích návrhů, nápadů a tipů jsem si odnesla i ledacos do života. Neocenitelnou výhodou spolupráce  je fakt, že nás postrkovala, připomínala a motivovala, abychom věci dotáhli do finální podoby v relativně krátkém čase. Protože nebýt jí, tak nám třeba rámečky s fotografiemi ve vstupní hale nevisí ani po půl roce.

Ivana Fodorová

Workshop

Když jsem jela dnes do práce, připadla jsem si jako když se vracím po dlouhé dovolené. Odpočatá, nabitá energií, dobrou náladou a neskutečným klidem. Olgo, jsi úžasná žena, která umí lidi nadchnout, předat energii a povzbudit, pohladit po duši. Olgo, chtěla bych Ti ještě jednou poděkovat za krásný víkend. Cítím se nabitá energií. Když jsem včera jela domů, pořád jsem se usmívala, přišlo mi, že i zeleň a oblohu vnímám nějak ostřeji.

Jana Bažantová

Design podle Feng Shui

S Olgou přichází lavina pozitivní energie, nadšení, originality, neotřelosti a nespoutanosti. A přesně to ona dokáže přenést do jakéhokoliv prostoru i skupiny, se kterou pracuje, ať už je menší či větší. Vždy překvapí něčím novým, nikdy se neopakuje. Prostě každého doslova nakazí svou energií, kterou prostě miluji a doporučuji!

Eva Čejková Vašková, zakladatelka ŽENY s.r.o. a sítě Pracoven ŽENY s.r.o.
www.zenysro.cz

Workshop

Získala jsem zajímavé nápady a inspirace, dobré tipy pro nákupy a směr v bydlení. Olga je moc příjemná a pozitivní. Trpělivě se věnovala každému dotazu a dala inspirující nápady. Děkuji!

Lenka

Čárový kód

Olí, moc děkuji za perfektně zpracovanou typologii, sedí to ke mně úplně přesně. Pobavilo mě, že jsou v typologii i zahrnuty doporučení pro partnera, “jak na mě” Ještě jednou děkuji, často do typologie nahlížím a ráda si v ní čtu.

Katka
www.fotograf-ka.cz

Workshop

Moc krásný workshop. Přinesl mnoho užitečných informací, které mohu přenést do našeho bydlení, abychom se tam cítili všichni ještě lépe a spokojenější. Uvědomila jsem si jaké možnosti má prostor a jak si s ním lze pohrát, aby proudila energie. Milá ženská energie.

Petra
facebook.com/ferkafe

Workshop

Workshop byl skvělý! Olga je úžasná, dokáže zaujmout, ukazuje praktické věci. Celková atmosféra byla skvělá – prostředí, lidé. Určitě jsem se toho za ty dva dny moc dozvěděla. Ani se mi nechce končit.

Milada

Desing podle FS

Kouzelné… spousta drobností v našem domě způsobila velké změny v našich životech. Olgo, moc děkuji za naše osobní setkání, ze kterého čerpám do dnešního dne.

Iva

Rychlodesing

Dokonale! Kdo se nebojí uraganu v podobě Olga Bušková, která Vám 5 minut po příchodu s úsměvem začne přesouvat nábytek v kanceláři, běžte do toho! :-). Majákový obraz už mám na zdi, je geniální! Dekuji Oli a těším se na další stěhování! :-)

Olga Šedivcová

Workshop

Olgo, moc děkuji za nádherný a moc poučný víkend. Strašně mě to bavilo, teď kam přijdu, představuji si, co by se dalo změnit. Pokud by byl nějaký další workshop, určitě bych se moc ráda zúčastnila. Děkuji Ti ještě jednou a přeji jen to nejlepší :-)

Beáta

Čárový kód

Upřímně? Ještě nikdy se mi do rukou nedostala mou osobnost tak dokonale vystihující typologie, jako od Olgy. Nad každou větou, kterou jsem četla jsem jen kývala: “Ano, ano, ano.”. Četla jsem ji i manželovi, kýval stejně a oba jsme si na tom krásně potvrdili, jaký živel ve mě doma má a že je to vlastně super, byť někdy náročné. Olgu mám ráda pro její lidskost a přátelskost, kterou vyzařuje. Její práci doporučuji všem lidem, kteří cítí potřebu se ve svém nitru zorientovat, objevit své dary a přednosti a začít žít v souladu se svou vnitřní pravdou.

Alice Kirš, zakladatelka a autorka projektu Ženy ženám
zenyzenam.cz

Olga Bušková
Olga Bušková
Olga Bušková

Olga
Bušková

Terapeutka
Designérka Feng-šuej

Title