Malta – padesát odstínů modré a megalitické stavby

Malta – padesát odstínů modré a megalitické stavby

O Maltě se říká, že je perlou Středozemního moře. Nachází se 90 km jižně od Sicílie a 290 km východně od Tuniska. Tvoří jí tři ostrovy: Malta, Gozo a Comino. Malta je malý ostrov plný zajímavostí (rozloha je 316 km2, což je jen o trošku méně, než má Bratislava). Jela jsem odvézt svých osm dnů na nejužší místo mezi Evropou a Afrikou.

Jak mě okouzlil nejmenší stát EU?

Den první | odlet – přílet – taxík

Abych mohla zažít Maltu, potřebovala jsem nasednout na křídla značky Ryanair a užít si tři hodiny v nebi. Přesunout se nočním taxíkem do hotelu, zavřít oči, občerstvit se nočním spánkem a dobrodružství mohlo začít.

Lodě na Maltě mají oči, aby chránily na moři námořníky.

Den druhý | kněz – nos – ostrov sv. Pavla

Na Maltě mě přivítal mořský vítr a spousta mraků na nebi. Moje první kroky vedly kolem severovýchodního pobřeží ostrova s výhledem na malý neobydlený ostrůvek z korálového vápence sv. Pavla. Na útesech ve větru nás oslovil muž mluvící slovensky. „Půjčil jsem si auto a modlím se. Řízení s volantem vpravo a jízda na druhé straně silnice je peklo. Oběhl jsem si tuto část pobřeží a vypustil dron. Modlil jsem se, aby ve větru nespadl. Víte, já jsem kněz,“ řekl usmívající muž a nastoupil do svého vypůjčeného citroenu a zmizel v zatáčce. Večer u zrcadla jsem se modlila taky. Prosila jsem svůj nos, který jsem si spálila na slunci, aby zítra ráno už nebyl tak červený.

Den třetí| kameny – padesát odstínů modré

Den kamenů a zajímavostí. Maltské pohádky vyprávějí příběhy o obrech, kteří chodí po ostrově a přenášejí na zádech obrovské balvany. Nikdo totiž dodnes nedokáže vysvětlit, kde se na Maltě vzaly záhadné kamenné chrámy a kdo byli jejich stavitelé, kteří dokázali přemísťovat balvany vážící desítky tun.

Chrámy jsou zbudované tak, aby sluneční světlo slunovratu osvítilo přesně jejich určenou část. Procházela jsem místy, kde se v dávných dobách uctívala Matka Země. Také se říká, že byly „infostánkem“ pro mimozemské civilizace. Nevím, co je pravda, ale místo se zachovaným obřadním oltářem mělo rozhodně svoje kouzlo. Kameny tady byly na sebe poskládané o 1000 let dříve než pyramidy v egyptské Gíze, a jsou dokonce o 1500 let starší než Stonehenge v Anglii.

Den čtvrtý| bez větru – beze slov – bez batohu

Nefouká vítr. Neberu batoh na záda. Ležím. Dívám se do nebe a sleduji, jak se honí rackové nad hlavou. Honí se i mraky. Mám nový plavky, tak jsem je vyvezla, aby doma ve skříni nebyly na suchu. Do vody jsem ale nevlezla. Problémem moří se stávají medúzy. Jsou přemnožené. Záleží na větru a mořských proudech, kam je zavanou. Jejich žahnutí je velmi nepříjemné a bolestivé. Takže jsem zůstala na suchu. Já i plavky.

Den pátý| relax – Gozo – příroda

Malý ostrov, kam Malťané jezdí na víkend, tak jako Češi jezdí na chatu, mě chtěl vidět na dva dny. Gozo je zelený relax. Ostrov má na délku 50 km, což jsou dva dny chůze. Jedu trajektem. Svému nosu jsem koupila dárek.

Dostal ode mne stín v podobě velkého modrého klobouku, aby si na chvilku od slunce odpočinul. Pevnina na druhé straně se blíží. Ubytování máme v půlce ostrova, takže je třeba vyrazit pěšky na cestu. Užívám si 23 km na slunci s batohem na zádech.

 

Večer sedím v příjemné restauraci, nedaleko Azure Window, které se před dvěma roky zřítilo do moře. Všude v průvodci píšou, že maltskou specialitou na talíři je králík. Pro mě to byla chobotnice. Byla čerstvá a božská.

Den šestý | sůl – koleje – sůl

Další záhadou Malty jsou koleje vyryté do vápencových skal. Existuje spousta hypotéz o jejich vzniku. Rýhy připomínající vyježděné koleje jsou na otevřených planinách, některé vedou i pod hladinu moře a ztrácejí se až v hloubce 10 metrů.

Poznávám muže, který dodnes vyrábí ručně mořskou sůl, tak jako před dávnými lety. Dříve to zde byl zdroj obživy, dnes udržuje tuto tradici už jen několik posledních rodin. „Tady na pobřeží je celkem osm salin. Většina ale už jen chátrá. Staří zemřeli nebo už nemají sílu a mladí o tuto práci nemají zájem,“ říká vitální sedmdesátník. Ochutnávám sůl. Kupuji jedno balení a dávám se do kroku.

Den sedmý |  úzké uličky –  pouliční cvrkot

Návrat na Maltu a toulání se hlavním městem ostrova Valletou. Procházím se kostely a po hradbách Hasting Gardens, ze kterých je vidět téměř celé východní pobřeží. Miluju pozorovat pouliční cvrkot. Vrabčáky, co se honí nad hlavou. Turisty, co běhají s telefony a všechno fotí. Číšníky, co staví na stůl orosené půllitry. A dřevěné balkony na to vše koukají z výšky v úzkých uličkách.

Valleta je kouzelné město s krásnou atmosférou – a maltské červené víno labužnický zážitek.

Den osmý | Paříž v hrnku

Neeeděle. Čas návratů. Z nebe tečou kapky. Nebesa brečí. Odlétám. Loučíme se. Já a Malta. Láduji se dortem a mraky nad hlavou bulí. Malta pro mě byla osmidenní láska, po které jsem chodila pěšky. Tam a sem. Zamilovaly jsme se do sebe. Jídlo, lidi, příroda, příběhy dávných civilizací. Daly jsme spolu 100 km pěšky. Krásnější odlet jsem si nemohla přát. S Eiffelovkou v ruce sedím v kavárně. Přichází ke mně číšník a dává mi 💐. Dává ji všem ženám, protože je Den matek. Už jen dojíst poslední chobotnici a vznést se do mraků směr Praha. I ❤ Malta. Miluji cestování.

 

Malta očima designérky:

Lidé na Maltě svým domům dávají jména.

Přijde mi to jako velmi hezký zvyk, že domov nejsou jen zdi.

K Maltě patří krásné dřevěné barevné balkony a klepadla na dveřích.

Třetí zajímavostí je, že většina staveb je zde postavená z kostek vápence. Domky se staví jako lego. I z leteckého pohledu města vypadají jako stavebnice.

Děkuji svému muži, že ho baví číst v mapách a cestu naplánoval. A až se mě znovu zeptá: „Cement, nebo malta?“ Bez váhání odpovím: „Malta.“

Další články...

Mám pro vás e-Book zdarma! Velká harmonická pětka

Provedu vás fascinujícími principy Feng Shui

Reference

Úklid hlavy

Zastavit se, byť jenom na pár minut, je při mém pracovním režimu téměř nemožné. Když mi tedy Olga nabídla, že budu moct hodinu bez ustání nic nedělat a neříkat, nemusela mě přemlouvat. Během jejího otevírání hlavy se moje hlava vylila jako váza. Před očima mi jely desítky příběhů, až jsem měl sem tam pocit, že nejsem vzhůru. A to nejenom kvůli myšlenkám. V několika momentech jsem jasně cítil tlak rukou na hlavě a až potom, co si Olga začala zahřívat dlaně o sebe jsem si uvědomil, že je tam dávno nemá. A takových snových situací plných sluchových a dotykových vjemů bylo mnohem více. Rozhodně to byla příjemně strávená hodina v jinak hektickém pracovním týdnu.

Tom Cortés
https://www.tomcortes.com/

(Ú)klid v hlavě

Na úklid hlavy prostě musíte jít vícekrát! Poprvé to bylo milé, příjemné, ale myslím, že bych po pár měsících na ten zážitek zapomněla. Dala jsem ovšem na radu a zkusila jít opakovaně a s každou další návštěvou byl prožitek nádhernější a nádhernější. Velice obtížně se popisuje, co se vlastně odehrává. Člověk má pocit, že se dohromady nic neděje a přitom je mu neskutečně krásně. Po čtvrté návštěvě jsem si sama pro sebe pokusila definovat svůj stav, v jakém jsem se v průběhu toho dění nacházela, a nenapadlo mě jiné slovo než Nirvána. Takhle si ji představuji – božský klid, pocit, že je vše v naprostém pořádku a ještě se o mě někdo s velice laskavýma rukama stará. Navíc se Olga na začátku pokaždé přeptá na záměr, se kterým budeme pracovat a ten tam nějak při práci “začaruje”. A světe div se – věci v životě se poté začnou skutečně hýbat zamýšleným směrem! Jediné, čeho se obávám, je, že si na této nádherné proceduře vytvořím absolutní závislost, protože takto blaženě se zřejmě lidé cítí na drogách…

Linda

Design podle Feng-šuej

Olga vám rozhodně nemluví do života, ani nic nenařizuje, jen položí pár nevinných otázek jako: Proč máte hned proti vchodovým dveřím tuhle robustní těžkou skříň? Proč je jídelní stůl zrovna na tomhle místě? Proč jste si do ložnice pověsili zrovna tenhle obraz? Proč tohle vlastně nevyhodíte? Opravdu to potřebujete?… A my jsme se nad těmi otázkami zamýšleli a odpovídali. A pak Olga odešla a my jsme s mužem začali přestavovat, vyhazovat, přetírat, čistit a věřte mi to nebo ne, tak jako se to hýbe v našem domě, tak se to hýbe i ve mně, takže až to dočistíme v domově i v lidech, kteří v něm bydlí, zase dám zpráva. Zatím je to fakt zábava:-)

 

Petra Kruntorádová

(Ú)klid v hlavě

Do úklidu v hlavě jsem šla hodně intuitivně. Vůbec jsem nevěděla, co čekat a po letech kineziologií a seminářů mě tato metoda HODNĚ překvapila. Dostala jsem plnou Olžinu pozornost a péči. Provedla mě velice jemným a důsledným procesem. Po skončení jsem se cítila radostná a plná optimismu. Zůstala ve mě víra, že se v životě děje vše, tak jak má. Děkuji

Pavla Vedralová
http://www.andeloptik.cz/

(Ú)klid v hlavě

Byl to zážitek který překonal i očekávání, které jsem si nevytvářel. Když jsem cítil, jak se mi skrz doteky na hlavě rozjíždělo v těle teplo a vnímání všeho. Přes doteky dlaní se uvolňoval celý svět ve mně a ladil sluch. Závěrem když se roztočil energetický vír okolo a v mé hlavě… Nádhera. A co teprve po otevření očí, jiný zrak, vše ostřejší a barevnější, jiný, vyladěný sluch, svobodnější mysl a lepší fantazie. Vlastně trochu jiný svět, teď si ho jen uchovat. Díky Honza

Jan Čadský

(Ú)klid v hlavě

Intenzívne, hlboké a transformačné. Tak som prežívala s Oli môj “úklid hlavy”. Vnímala som počas tejto doby obrazy, pocity a ďalšie vnemy, ktoré upevňovali môj pocit, že sa vážne vo mne “upratuje”. Oli je úžasným sprievodcom na tejto ceste a rozhodne “upratovaciu session” s ňou vrelo odporúčam.

Katarína Krejčovičová
https://www.olgabu.cz/sluzby/uklid-v-hlave-access-bars/

Design podle Feng Shui

První reakce na proměnu byla nedůvěra okolí – od majitele kancelářského prostoru tak i kolegů z firmy. Vyzbrojen nedávnou osobní zkušeností při zařizování domu jsem se ale těšil, jak se tmavý hranatý prostor podaří proměnit k lepšímu. Už po šesti týdnech mě kolegové začali říkat, jak se v kanceláři cítí dobře a majitel přiznal, že “takovou proměnu nečekal, protože to je fakt pecka.”

Petr Fodor, Founder at AppAgent

Petr Fodor, Founder at AppAgent
http://www.appagent.co/

Design podle Feng Shui

Spolupráci s Olgou vřele doporučuji! Její návrhy byly v duchu “Tak přesně něco takového jsem chtěla, jen jsem nevěděla jak to říct”. Olga s námi trpělivě ladila detaily, které byly už jen o tom, jestli bude výsledná realizace na 100%, nebo 110%. Hlavně nám otevřela oči ve vnímání prostoru pro bydlení a z jejích návrhů, nápadů a tipů jsem si odnesla i ledacos do života. Neocenitelnou výhodou spolupráce  je fakt, že nás postrkovala, připomínala a motivovala, abychom věci dotáhli do finální podoby v relativně krátkém čase. Protože nebýt jí, tak nám třeba rámečky s fotografiemi ve vstupní hale nevisí ani po půl roce.

Ivana Fodorová

Workshop

Když jsem jela dnes do práce, připadla jsem si jako když se vracím po dlouhé dovolené. Odpočatá, nabitá energií, dobrou náladou a neskutečným klidem. Olgo, jsi úžasná žena, která umí lidi nadchnout, předat energii a povzbudit, pohladit po duši. Olgo, chtěla bych Ti ještě jednou poděkovat za krásný víkend. Cítím se nabitá energií. Když jsem včera jela domů, pořád jsem se usmívala, přišlo mi, že i zeleň a oblohu vnímám nějak ostřeji.

Jana Bažantová

Design podle Feng Shui

S Olgou přichází lavina pozitivní energie, nadšení, originality, neotřelosti a nespoutanosti. A přesně to ona dokáže přenést do jakéhokoliv prostoru i skupiny, se kterou pracuje, ať už je menší či větší. Vždy překvapí něčím novým, nikdy se neopakuje. Prostě každého doslova nakazí svou energií, kterou prostě miluji a doporučuji!

Eva Čejková Vašková, zakladatelka ŽENY s.r.o. a sítě Pracoven ŽENY s.r.o.
www.zenysro.cz

Workshop

Získala jsem zajímavé nápady a inspirace, dobré tipy pro nákupy a směr v bydlení. Olga je moc příjemná a pozitivní. Trpělivě se věnovala každému dotazu a dala inspirující nápady. Děkuji!

Lenka

Čárový kód

Olí, moc děkuji za perfektně zpracovanou typologii, sedí to ke mně úplně přesně. Pobavilo mě, že jsou v typologii i zahrnuty doporučení pro partnera, “jak na mě” Ještě jednou děkuji, často do typologie nahlížím a ráda si v ní čtu.

Katka
www.fotograf-ka.cz

Workshop

Moc krásný workshop. Přinesl mnoho užitečných informací, které mohu přenést do našeho bydlení, abychom se tam cítili všichni ještě lépe a spokojenější. Uvědomila jsem si jaké možnosti má prostor a jak si s ním lze pohrát, aby proudila energie. Milá ženská energie.

Petra
facebook.com/ferkafe

Workshop

Workshop byl skvělý! Olga je úžasná, dokáže zaujmout, ukazuje praktické věci. Celková atmosféra byla skvělá – prostředí, lidé. Určitě jsem se toho za ty dva dny moc dozvěděla. Ani se mi nechce končit.

Milada

Desing podle FS

Kouzelné… spousta drobností v našem domě způsobila velké změny v našich životech. Olgo, moc děkuji za naše osobní setkání, ze kterého čerpám do dnešního dne.

Iva

Rychlodesing

Dokonale! Kdo se nebojí uraganu v podobě Olga Bušková, která Vám 5 minut po příchodu s úsměvem začne přesouvat nábytek v kanceláři, běžte do toho! :-). Majákový obraz už mám na zdi, je geniální! Dekuji Oli a těším se na další stěhování! :-)

Olga Šedivcová

Workshop

Olgo, moc děkuji za nádherný a moc poučný víkend. Strašně mě to bavilo, teď kam přijdu, představuji si, co by se dalo změnit. Pokud by byl nějaký další workshop, určitě bych se moc ráda zúčastnila. Děkuji Ti ještě jednou a přeji jen to nejlepší :-)

Beáta

Čárový kód

Upřímně? Ještě nikdy se mi do rukou nedostala mou osobnost tak dokonale vystihující typologie, jako od Olgy. Nad každou větou, kterou jsem četla jsem jen kývala: “Ano, ano, ano.”. Četla jsem ji i manželovi, kýval stejně a oba jsme si na tom krásně potvrdili, jaký živel ve mě doma má a že je to vlastně super, byť někdy náročné. Olgu mám ráda pro její lidskost a přátelskost, kterou vyzařuje. Její práci doporučuji všem lidem, kteří cítí potřebu se ve svém nitru zorientovat, objevit své dary a přednosti a začít žít v souladu se svou vnitřní pravdou.

Alice Kirš, zakladatelka a autorka projektu Ženy ženám
zenyzenam.cz

Olga Bušková
Olga Bušková
Olga Bušková

Olga
Bušková

Terapeutka
Designérka Feng-šuej

Title