Všechno, co jste chtěli vědět o kuchyni, ale báli jste se zeptat

Všechno, co jste chtěli vědět o kuchyni, ale báli jste se zeptat

Kuchyně je srdcem každé domácnosti, a pokud vypadá jako teplá ženská náruč, tak je to dar pro celou rodinu. V místnosti by měla být cítit vyživující, podporující a milující atmosféra. Vše podstatné se ve většině rodin odehrává tady. A víc než kterékoli jiné místo vypovídá o životním stylu lidí, co tady bydlí. Sporák je symbolem rodinného tepla a o teplo tu jde první řadě. Kachlová kamna se v kuchyních našich předků nedala přehlédnout, dnes se většinou oheň v našich kuchyních „schovává“  ve sporáku a indukčních deskách.

 • Kuchyně je teplo domova. Dříve měli lidi jen jednu sednici pro celý rodinný život – zde vařili, setkávali se a společně spali.
 • Patří do tria nejdůležitějších místnosti společně s ložnicí a vchodem.
 • Kuchyně je zdroj živin a tou nejúžasnější laboratoří na světě.
 • Kuchyně nemusí být příliš velká, ale neměla by působit sterilně, studeně a bez přírodních materiálů.
 • Dodejte do prostoru život – rostliny, kvalitní potraviny a přírodní materiály,
 • Chaos v jakémkoli prostoru vnáší chaos i do života. V uklizeném prostoru se vám bude mnohem lépe vařit a připravovat jídlo.
 • I tu nejmodernější kuchyni je vhodné proteplit.

NÁVŠTĚVOU VE VLASTNÍ KUCHYNI

Pojďte dnes sami k sobě na návštěvu a zkuste se na svou kuchyni podívat očima osoby, která zde nebydlí, ale je tu jen jako pozorovatel.

Zadívejte se do své kuchyně ode dveří, jako byste ji viděli úplně poprvé.

 • Jakou celkovou atmosféru v místnosti cítíte?
 • Máte zde i jídelní stůl, nebo je to místo určené jen  k vaření a přípravě jídla?
 • Co o vás vaše kuchyně vypovídá v tuto chvíli?
 • Z jakých talířů jíte?
 • Máte hrnce uložené blízko sporáku nebo běháte přes celou místnost?
 • Jsou zde vystavené utěrky a chňapky? Co vypovídají o majitelích?
 • Je místnost zařízena pouze hranatým nebo zaoblených nábytkem?
 • Vidíte od vchodu odpadkový koš?
 • Jsou zde drobky nebo voňavě uklizeno?
 • Jak snadný je přístup  k umyvadlu a myčce?
 • Jaké nádobí se na vás dívá? Umyté nebo špinavé?
 • Jak velká je pracovní deska? Co vše na ní máte? Skutečně vše používáte?
 • Je z kuchyně cítit radost z vaření?
 • Jsou zde květiny nebo bylinky?
 • Je poznat v jakou denní dobu se zde nejčastěji vaří?
 • Jak vám kuchyně voní?
 • Je poznat, zda se tady lidi smějí při vaření vaří?

MEDITOVAT SE DÁ I V KUCHYNI

I když máte doma myčku, zkuste jednou za čas najít si čas na ruční mytí nádoby a užit si ho jako vědomou meditaci. Pusťte vodu a přidejte mycí prostředek. Pozorujte, jak se vám pod rukama tvoří bubliny a voda teče z kohoutku. Vnímejte vůni a zaposlouchejte se do zvuku tekoucí vody. Uchopte špinavý talíř a prociťte tvrdost materiálu, z kterého byl vyrobený. Pozorujte pěnu, vnímejte skřípání klouzavé houbičky a také zvuk, když nádobí vkládáte z vody ven.

Soustřeďte se na tu chvíli, když špinavé měníte za čisté. Nádobí opláchněte. Vychutnejte si, jak se leskne. Vezměte do ruky utěrku a pomalu mokré měňte za suché. Dýchejte. Usmějte se. Užijte si radost proměny vašeho nádobí, které čeká, až si s ním znovu užijete dobrou chuť.

VAŠE KUCHYNĚ POTŘEBUJE ŽIVOT

Vše, co vyrostlo v přírodě, je zdroj živin a života. A v kuchyni vám udělá skvělou službu. Jíme i očima a velmi nás ovlivňuje, co kolem sebe máme při vaření.

Několik tipů, jak přivézt do kuchyně více přírody a symboly Země.

 • Používejte dřevěné ošatky, mísy, nádobí, vařečky, prkénka nebo proutěné košíky.
 • Přineste do kuchyně kus země v podobě hlíny nebo hliněných či keramických nádob. Počítají se i květináče s rostlinami. Bylinky jsou nejkrásnější květiny, které budou slušet vaší kuchyni.
 • Vystavujte plody Země – např. mísu s ovocem, zeleninou, oříšky nebo květiny ve váze, svazek česneku nebo cibule.
 • Pokud je vaše kuchyně malá a nemáte prostor na květináč ani mísu s ovocem, vystavte si obrázky na zeď s přírodními motivy, z kterých bude vyzařovat hojnost, vitalita a přírodní energie.

Ať vám domov chutná a radost se u vás doma nepřipálí!

Další články...

Mám pro vás e-Book zdarma! Velká harmonická pětka

Provedu vás fascinujícími principy Feng Shui

Reference

Úprava domova

Olga vám rozhodně nemluví do života, ani nic nenařizuje, jen položí pár nevinných otázek jako: Proč máte hned proti vchodovým dveřím tuhle robustní těžkou skříň? Proč je jídelní stůl zrovna na tomhle místě? Proč jste si do ložnice pověsili zrovna tenhle obraz? Proč tohle vlastně nevyhodíte? Opravdu to potřebujete?… A my jsme se nad těmi otázkami zamýšleli a odpovídali. A pak Olga odešla a my jsme s mužem začali přestavovat, vyhazovat, přetírat, čistit a věřte mi to nebo ne, tak jako se to hýbe v našem domě, tak se to hýbe i ve mně, takže až to dočistíme v domově i v lidech, kteří v něm bydlí, zase dám zpráva. Zatím je to fakt zábava:-)

Petra Kruntorádová
https://pravydomaci.cz/

Úprava kanceláří

S Olgou přichází lavina pozitivní energie, nadšení, originality, neotřelosti a nespoutanosti. A přesně to ona dokáže přenést do jakéhokoliv prostoru i skupiny, se kterou pracuje, ať už je menší či větší. Vždy překvapí něčím novým, nikdy se neopakuje. Prostě každého doslova nakazí svou energií, kterou prostě miluji a doporučuji!

Eva Čejková Vašková, zakladatelka ŽENY s.r.o. a sítě Pracoven ŽENY s.r.o.
www.zenysro.cz

Úprava domova

Spolupráci s Olgou vřele doporučuji! Její návrhy byly v duchu “Tak přesně něco takového jsem chtěla, jen jsem nevěděla jak to říct”. Olga s námi trpělivě ladila detaily, které byly už jen o tom, jestli bude výsledná realizace na 100%, nebo 110%. Hlavně nám otevřela oči ve vnímání prostoru pro bydlení a z jejích návrhů, nápadů a tipů jsem si odnesla i ledacos do života. Chtěli jsme pomoci s bydlením na rok. Už tady bydlíme tři roky a vůbec se nám nechce pryč.

Ivana Fodorová

(Ú)klid v hlavě

Do úklidu v hlavě jsem šla hodně intuitivně. Vůbec jsem nevěděla, co čekat a po letech kineziologií a seminářů mě tato metoda HODNĚ překvapila. Dostala jsem plnou Olžinu pozornost a péči. Provedla mě velice jemným a důsledným procesem. Po skončení jsem se cítila radostná a plná optimismu. Zůstala ve mě víra, že se v životě děje vše, tak jak má. Děkuji

Pavla Vedralová
http://www.vedralovapavla.cz/

Úprava kanceláří

První reakce na proměnu byla nedůvěra okolí – od majitele kancelářského prostoru tak i kolegů z firmy. Vyzbrojen nedávnou osobní zkušeností při zařizování domu jsem se ale těšil, jak se tmavý hranatý prostor podaří proměnit k lepšímu. Už po šesti týdnech mě kolegové začali říkat, jak se v kanceláři cítí dobře a majitel přiznal, že “takovou proměnu nečekal, protože to je fakt pecka.”

Petr Fodor, Founder at AppAgent
http://www.appagent.co/

(Ú)klid v hlavě

Intenzívne, hlboké a transformačné. Tak som prežívala s Oli môj “úklid hlavy”. Vnímala som počas tejto doby obrazy, pocity a ďalšie vnemy, ktoré upevňovali môj pocit, že sa vážne vo mne “upratuje”. Oli je úžasným sprievodcom na tejto ceste a rozhodne “upratovaciu session” s ňou vrelo odporúčam.

Katarína Krejčovičová
https://xellelife.com/

Úklid hlavy

Zastavit se, byť jenom na pár minut, je při mém pracovním režimu téměř nemožné. Když mi tedy Olga nabídla, že budu moct hodinu bez ustání nic nedělat a neříkat, nemusela mě přemlouvat. Během jejího otevírání hlavy se moje hlava vylila jako váza. Před očima mi jely desítky příběhů, až jsem měl sem tam pocit, že nejsem vzhůru. A to nejenom kvůli myšlenkám. V několika momentech jsem jasně cítil tlak rukou na hlavě a až potom, co si Olga začala zahřívat dlaně o sebe jsem si uvědomil, že je tam dávno nemá. A takových snových situací plných sluchových a dotykových vjemů bylo mnohem více. Rozhodně to byla příjemně strávená hodina v jinak hektickém pracovním týdnu.

Tom Cortés
https://www.tomcortes.com/

Olga Bušková
Olga Bušková
Olga Bušková

Olga
Bušková


Title